niedziela, 1 lutego 2015

Dakowie i Rzymianie


Dacki smok o głowie wilka; zdjęcie pobrane ze strony: http://en.wikipedia.org/wiki/Dacian_Draco
Współczesna Rumunia w starożytności zamieszkana była przez plemiona Daków i Getów, spokrewnionych z Trakami. Pierwsze informacje na ich temat przekazują kronikarze greccy. Dakowie walczyli z Filipem Macedońskim i Persami wyprawiającymi się na Scytów.

Szczególnie dwóch władców dackich zapisało się w pamięci: Burebista - współczesny Cezara i Decebal, który zjednoczył plemiona Dackie w obliczu rzymskiego zagrożenia. Temu ostatniemu, obecni mieszkańcy jego dawnego królestwa, postawili niezwykły pomnik na brzegach Dunaju (zdjęcie poniżej). W 105 roku n.e. cesarz Trajan rozpoczął ostateczny podbój państwa Daków. Na zdobytych terenach Rzymianie stworzyli zadunajską prowincję. Jej stolicą była rzymska Sarmizegetusa, której pozostałości można oglądać do dzisiaj. Najbardziej na północ wysuniętym obozem wojskowym i miastem było Porolissum, którego szczątki w malowniczej okolicy górskiej również można oglądać do teraz.

W 273 roku Rzymianie wycofali się z terenów Rumuni za Dunaj uznając prowincję za zbyt trudną dla obrony. Monumentalny most na Dunaju zbudowany przez Trajana został zburzony, a Dunaj patrolowała rzymska flotylla rzeczna.

 Strona prezentująca pozostałości stolicy Daków Sarmizegetusa Regia:Pozostałości zabudowań dackich, Siedmiogród, fot. autora.

Pozostałości zabudowań dackich, Siedmiogród, fot. autora.

Pomnik Decebala wykuty po rumuńskiej stronie Dunaju, na przeciwko rzymskiej drogi, po której poruszały się legiony Trajana, fot. autora.


Rzymska jazda pomocnicza w walce z Dakami, Kolumna Trajana, zdjęcie pobrane: Lusius

Walka Daków z rzymskimi auxiliaries; zdjęcie pobrane ze strony: AuxiliariesDacki wojownik, rekonstrukcja, muzeum w Baia Mare, fot. autora.

Dacki wojownik, rekonstrukcja, muzeum w Baia Mare, fot. autora.

Dacki wojownik, rekonstrukcja, muzeum w Baia Mare, fot. autora.

Ubiór kobiety dackiej, rekonstrukcja, muzeum w Baia Mare, fot. autora.
Ruiny rzymskiego amfiteatru; rzymska Sarmizegetusa, Siedmiogród, fot. Iz&Nor.

Zrekonstruowana brama obozu wojskowego Porolissum, Siedmiogród, fot. autora.

Zrekonstruowana brama obozu wojskowego Porolissum, Siedmiogród, fot. autora.

Ruiny amfiteatru; Porolissum, Siedmiogród, fot. autora.

Resztki mostu Trajana nad Dunajem, Serbia, fot. autora.

Resztki mostu Trajana nad Dunajem, Serbia, fot. autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz